Zabytkowe wyposażenie

Kategoria: Kościół Drukuj

 

 

Poza bryłą kościoła, która jest niezwykle ciekawa i niejednego z przyjezdnych wprawia w zachwyt, warto zobaczyć również wyposażenie szynwałdzkiej świątyni. Po wejściu do wnętrza pierwsze spojrzenie kieruje się na główny ołtarz z figurą Matki Bożej Szkaplerznej. Został on wykonany w stylu neogotyckim w 1930 r. przez lokalnego rzeźbiarza Józefa Rąpałę. Ciekawostkę stanowią dwie figury aniołów umieszczone po bokach ołtarza. Pochodzą one ze starego ołtarza z tarnowskiej katedry.

Boczne ołtarze są młodsze, pochodzą bowiem z 1962 r. W lewym ołtarzu umieszczono figurę św. Józefa, a w prawym obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy sprowadzony przez ks. Aleksandra Siemieńskiego w 1909 r.

We wszystkich oknach kościoła zostały zamontowane witraże wykonane w stylu secesyjnym, a pochodzące z 1917 r. Projekt witraży wykonał Stefan Matejko - bratanek słynnego malarza. Wykonawcą witraży był Krakowskich Zakład Witrażów S.G. Żeleński. Witraże ostrołukowe w prezbiterium, nawach bocznych i zakrystii mają przedstawienia figuralne nawiązujące do patronów ofiarodawców. Okna w nawach bocznych ozdobione są witrażami geometrycznymi ze szkła katedralnego obwiedzionymi bordiurą z wicią roślinną. Na ścianie frontowej wieży znajduje się duża rozeta z maswerkiem, wypełniona witrażami o geometrycznych kształtach. Witraże w 2014 r. zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych.

Wśród zabytkowego wyposażenia pochodzącego ze starego kościoła możemy zobaczyć kilka obrazów z XVIII i XIX w.: Św. Józefa - obraz ofiarowany przez pochodzącego z Szynwałdu bp. Józefa Wojtarowicza, Matkę Boską Szkaplerzną, Matkę Boską Różańcową, Św. Sebastiana, Św. Stanisława Kostkę, Św. Zofię oraz drzeworyt z Najświętszym Sercem Pana Jezusa.

W kościele znajdują się trzy zabytkowe krucyfiksy barokowe. Jeden w przedsionku, drugi na belce tęczowej wraz z figurami Matki Bożej, Św. Jana i Św. Marii Magdaleny, trzeci przy wejściu bocznym.

Na ścianach kościoła możemy dostrzec tablice poświęcone budowniczemu kościoła i wieloletniemu proboszczowie ks. Aleksandrowi Siemieńskiemu, Bronisławowi Dulębie oraz parafianom poległym w czasie I i II wojny światowej.

W zasobach parafii znajduje się kilka zabytkowych naczyń liturgicznych, z których najstarszy jest kielich mszalny datowany na XVI w. Ponadto możemy zobaczyć szaty liturgiczne z przełomu XIX i XX w.

Udając się na wieżę, będziemy w stanie zobaczyć trzy dzwony: dwa pochodzące z 1931 r. oraz jeden z 1563 r., pochodzący ze starego kościoła.

Na zewnątrz, przy wejściu bocznym znajdują się jeszcze dwa obiekty pochodzące ze starego kościoła, a są to dawne kropielnice wykonane z piaskowca.

W bliskim sąsiedztwie kościoła możemy również zobaczyć najstarszą kapliczkę w Szynwałdzie, z figurą św. Jana Nepomucena.

 

 

 

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Szynwałdzie

33-158 Szynwałd 1
woj. małopolskie
tel. 14 6742 012
e-mail: szynwald@diecezja.tarnow.pl

 

Godziny otwarcia

Kościół z zewnątrz jest dostępny bez ograniczeń.

Wnętrze kościoła można zwiedzać w następujących godzinach:

maj - wrzesień:

    • środa-piątek: 8:00 - 17:00

    • sobota-niedziela: 8:00 - 15.00

październik - kwiecień:

    • środa: 8:00 - 17:00

    • niedziela: 8:00 - 15:00

Msze święte

Niedziele i uroczystości: 6.30, 7.45 – na Świniogórze, 9.00, 11.00, 16.00

Dni powszednie: poniedziałek – sobota 7.00

Środa, piątek 18.00 (17.00 - czas zimowy)